مدیریت و امنیت شبکه

همچنانکه اهمیت Web و ارتباطات اینترنتی افزایش می‏ یابد، کاربران بیشتری تقاضای اینترنت با بالاترین سرعت ممکن را می‏کنند. این رشد سریع به علاوة  نیاز به دسترسی به سایت‏های بازرگانی الکترونیکی (E-Commerce)، آموزش الکترونیکی (E-Learning)، چند رسانه‏ای (Multi-media) و ...، فشار روز افزونی را بر پیکرة شبکه‏های متصل به اینترنت و ISP ها وارد می‏کند. برای رسیدن به تمامی اهداف تعیین شده در اینترنت لازم است مسئله زمان پاسخ‏دهی (Response time) تا حد امکان حل شود.
مسئله دیگر در خصوص شبکه‏های مرتبط با اینترنت، بحث کنترل و امنیت آنها (Security) است. با توجه به باز بودن برخی پورتها بر روی شبکه‏های مذکور، همواره مشکلات ناشی از حملة هکرها و نیز کرمها و ویروسهایی که از طریق اینترنت منتقل می‏شوند، مطرح است. مسائل مربوط به مجوز دسترسی افراد داخل شبکه برای استفاده از اینترنت و کنترل آنها (Authentication & Autorization) و نیز کنترل دسترسی به قسمتهای مختلف شبکه اینترنت (Filtering) و محافظت از پهنای باند (Bandwidth Protection) و ... را نیز باید به مشکلات مطرح شده قبلی اضافه نمود.
برای حل اینگونه مشکلات و برقراری امنیت فراگیر، دستگاهها و نرم‏افزارهای مختلف از شرکت های گوناگون در زمینة Caching، Firewalling، Content Filtering، Authentication & Autorization Management، Virus Scanning و ... در این شبکه‏ ها مورد استفاده قرار می‏گیرند. بکارگیری این تجهیزات در شبکه‏ها، علاوه بر مشکل عدم مدیریت متمرکز شبکه، که بر اثر تعدد سیستمها به وجود آمده است، و نیز تداخلی که هر یک از آنها بر دیگری ممکن است داشته باشد، باعث کند شدن دسترسی به اینترنت خواهد شد.
امروزه در سازمانها و مؤسسات بزرگ و کوچک که به مسئله امنیت، مدیریت و سرعت به صورت کلان توجه دارند، بکارگیری تجهیزاتی که علاوه بر برقراری امنیت در شبکه، با مدیریتی فراگیر و آسان، کنترل شبکه را فراهم نمایند و در عین حال سرعت دسترسی به شبکه و بخصوص اینترنت را نیز افزایش دهد، بسیار مرسوم است.
شرکت مهندسی کوثر شبکه نگار با بکارگیری کارشناسان زبده و متخصصین خبره و با استفاده از تجهیزات روزآمد، درصدد است که راه حلهایی برای ایجاد امنیت در سرویسهای مختلف ارائه نماید.

/ 0 نظر / 18 بازدید